Od pewnego czasu na różnych portalach coraz częściej zdarza nam się widzieć te dwa słowa „reskilling” i „upskilling”.  Co się właściwie kryje pod tymi pojęciami?

Reskilling to inaczej mówiąc przekwalifikowanie. Jest to proces zdobywania nowych umiejętności, wiedzy i kompetencji, po to aby móc podjąć zupełnie inne stanowisko niż dotychczas zajmowane.

Upskilling, nazywane też czasem „life long learning”, to po prostu proces doskonalenia i podnoszenia już posiadanych kwalifikacji lub kompetencji.

Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego (dane z 2023 roku), w wyniku rosnącej automatyzacji procesów, do 2027 r. prawie połowa wszystkich pracowników będzie musiała nabyć nowe umiejętności. Bez tego nie będą w stanie sprostać nowym wyzwaniom na rynku pracy. Warto podkreślić, że mówiąc o reskillingu, nie chodzi tylko o umiejętności twarde takie jak np. znajomość jakiegoś języka obcego, ale również o kompetencje miękkie jak np. umiejętność pracy w zespole, dobra komunikacja czy negocjacje.

Jesteśmy w sytuacji kiedy pojawiają się nowe zawody, ale też pewne zanikają. Szczególnie nowe technologie wypierają z rynku część zawodów. Wpływ na reskilling i upskilling mają:

🔹 Automatyzacja i sztuczna inteligencja (AI) – wiele stanowisk ulega zmianie lub znika, co wymaga przekwalifikowania pracowników na nowe role. Sztuczna inteligencja wspiera pracę ludzi, ale wymaga także nowych kompetencji do jej efektywnego wykorzystania.
🔹 Transformacja cyfrowa – wdrożenie nowych technologii w firmach powoduje konieczność dostosowania pracowników do pracy w cyfrowym środowisku pracy, co oznacza, że kompetencje cyfrowe stają się niezbędne niemal w każdej branży.
🔹 Dynamiczne zmiany na rynku pracy – pojawiają się nowe zawody i wymagania, a tradycyjne ścieżki kariery stają się mniej przewidywalne.
🔹 Learning agility – zdolność do uczenia się przez całe życie – zdolność do szybkiego przyswajania wiedzy jest dziś jedną z najważniejszych cech pracownika.

Czego zatem warto się nauczyć, aby w przyszłości posiadać kompetencje, które będą pożądane?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Rynek pracy, jak i rozwój technologii jest tak dynamiczny, że wszelkie prognozowanie raczej się tutaj nie sprawdzi. Tempo zmian jest zbyt szybkie. Jednak, aby dobrze się przygotować na te zmiany, warto być gotowym do ciągłego kształcenia się oraz adaptacji do nowych warunków.

Przejdź do treści